Rólad vesz példát a gyerek! Elég boldogságot láthat tőled? (+videó)

Rólad vesz példát a gyerek! Elég boldogságot láthat tőled? (+videó)

"Próbáld meg élvezni a gyerekedet, ez a legfontosabb!" - Vekerdy Tamás

Mitől boldog egy gyerek? Miért rólunk mintázva próbálják megtenni az első lépéseket? Mik a gyermeknevelés főbb pontjai? Hogyan érheted el, hogy felnézzen rád a csemetéd? Cikkünk a szülő és a gyerek kapcsolatát boncolgatja, több évnyi tapasztalat és tudás hátteréből.


Ha élet zengi be otthonod, az derűssé válik, harmonikusabb lesz. Akkor gyermekközpontú igazán egy család, ha nem kényszerek kalodájába fűzve ösztönöz a figyelemre, a tanulásra, hanem mindenki úgy tanulhat, hogy örömét leli és hasznát is látja annak. A szabadság általi nevelés eszméje az oktatásban is közös üggyé kezd válni.

„Ha élet zengi be az iskolát, Az élet is derűs iskola lesz.” Ady Endre

Ilyen alternatív nevelés például az osztrák polihisztor, filozófus, tanár, az antropozófia megalkotója, Rudolf Steiner szemlélete által létrejött Waldorf – pedagógia. Célja, hogy módszerével a gyermekek egészséges fejlődését támogassa. A testi, lelki és szellemi adottságok fejlesztésére egyformán hangsúlyt fektet az egységes művészeti, gyakorlati és intellektuális képzés útján.


Vekerdy Tamás pszichológus szerint: a nevelésnek két nagyobb lehetősége van, vagy legyél az, aki vagy, és én ebben támogatni foglak; vagy legyél, akivé én akarlak tenni.
A különbözőségekre hívja fel a figyelmet, hogy minden ember más és más, attól független is, hogy a gyermekünk-e vagy sem. Vekerdy receptje, hogy próbáljunk egy kicsit felelőtlen szülők is lenni, akik élvezik az életet és a gyerekkel való marháskodást, és akkor jó lesz mindenkinek! 
Rólad vesz példát a gyermeked!

Létezik-e jó szülői stratégia? Melyik a jobb? A túlféltés (helikopter-effektus), avagy a ráhagyás? 
A túlféltett gyermekek szüleire az USA-ban szakszó is kialakult: helikopterszülőknek nevezik őket. 
Kádár Annamária Mesepszichológia című könyvében azt írja, hogy a helikopter-szülők hajlamosak túl magas mércét állítani, magánórák és programok tömkelegébe hajszolva gyermeküket. Az együtt töltött minőségi idő azonban többet ér bármely különóránál, és a tevékenységekben átélt öröm sokkal fontosabb kritérium, mint a valamihez viszonyított eredmény.
Annamária szerint: a helikopter szülők által “kitermelt” bumeráng-gyerekek gyakran nem tudnak leválni édesanyjukról és édesapjukról, felnőttként is gyakran visszatérnek a jó meleg családi fészekbe, ahol elvárják a gondoskodást. Önállótlanok lesznek, és elveszítik természetes túlélési, megküzdési képességüket.
Ha viszont a szülő önmagával szemben magas követelményeket tart fenn, de gyermekére több dolgot ráhagy, túlságosan elnéző, akkor azt fogják érezni, hogy ők kivételes egyéniségek. Mivel a követelmények alacsonyak voltak, így figyelmen kívül lehet hagyni a szabályokat, mert őrá nem vonatkoznak. Természetes lesz neki, hogy elkezdi magát alacsony teljesítményekért is jutalmazni, hisz eddig ezt a mintát látta.
Félelmetesen ébresztő jellegű videó! 
Figyelj arra, hogy mit közvetítesz kifelé.

Főbb pontok, melyeket érdemes mérlegelned: (hisz rólad vesz példát a gyerek)
Kádár Annamária, megfogalmaz számunkra egy új gyermekképet, új ifjúsági gondolkozásmódot is, és a szülők és gyermekek kapcsolatát boncolgatja. Hogyan érheted el, hogy felnézzen rád a csemetéd? Összefoglaljuk neked:
1. Soha ne becsüld alá gyermeked képességét, és segítsd abban, hogy ezek a kompetenciák kibontakozhassanak. 
2. Próbáld élvezni azt, hogy szülő vagy, és humorérzékeddel győzd le a nehézségeket.
3. Teremts neki egy olyan környezetet, mely inspirálja arra, hogy fejlődjön.
4. Vedd magad körbe pozitívan gondolkozó, értelmes emberekkel. Ezáltal gyereked szemlélete is változik napról-napra.
5. Ne csak másokkal, de magaddal is légy elnéző néha. Nem lehetsz tökéletes anya, apa mindig és mindenkor.

Felhasznált szakirodalom: Kádár Annamária: Mesepszichológia


0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése